BT100

o úroveň výše ] [ BT100 ] Dosm ] Elektronstop ] LapLink ] NoErase ] Vidtest ] WWW členů klubu ] Dárek pro PJ ]

linka

Do našeho klubu byla zapůjčena členem klubu jednojehličková tiskárna BT100, kterou jsme používali na počítačích SINCLAIR, DELTA a DIDAKTIK.

Naším úkolem bylo tuto tiskárnu připojit na počítač PC, rozchodit vzájemnou komunikaci počítače a tiskárny a napsat ovladače, které by umožnili pracovat s touto tiskárnou v DOSu a v programu T602

Hlavní autor: Roman Černý, člen klubu
Lektorský dohled: Pavel Tóth

Ačkoliv jsem prolezl archívy svoje i Elektron klubu, ať papírové či elektronické, k tomuto projektu jsem nenašel absolutně nic. Ani autor již nic neměl. V papírovém archivu jsem našel pouze "knihu učebny", kam se zapisoval jednou větou program kroužku. A tak mohu čerpat jen ze zbylých vzpomínek a všeobecně popsat, s čím jsme se potýkali.

Nejprve bylo třeba rozřešit propojovací kabel. Čtyři piny pro výstup jsme připojili na spodní část datové sběrnice vedoucí k tiskárně, příchozí čtyři piny jsme náhodně napojili na některé piny, kde tiskárny posílají zpět informaci o stavu tiskárny.

poznámka na okraj: V době, kdy byl tento projekt vytvářen, existovaly pouze tzv. standartní porty a neexistovalo vylepšení EPP, ECP a další, které jsou na paralelním portech v novějších počítačích zastoupeny a dají se různě v BIOSu přepínat.

Následně jsme vytvořili jednoduchý program, který zadané textové řetězce tiskl. Písmenka se na papíře všelijak kroutila. Zde jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina přetvářela program do podoby rezidentu tak aby šlo tisknout z vícero Dosovských programů a druhá skupina se snažila o "narovnání" písmen. Problém byl jednak v programu, který nezabrzdil pohyb vozíku s tiskovou jehlou a v PCčku, které čas od času nestihlo zaregistrovat impuls jdoucí od tiskárny, značící posun jehly o tiskový bod.

Problém u PC je, že funguje systémem přerušení. Neboli běží program, něco se stane, činnost programu se přeruší, vykoná se jiný program obsluhující toto přerušení. Pak je vráceno řízení zpět původnímu programu. Pokud ale trvalo přerušení z nějakého důvodu o chviličku déle, impuls od tiskárny již byl ztracen a tedy nezaregistrován.

Pokrok v tomto problému znamenalo vytvoření již dříve zmíněného rezidentu, který si hlídal vektor přerušení 17h (23 v dekadické soustavě) kde snímal znaky posílané na tiskárnu. Pokud ale například někdo "nechtěně" držel stisknuté klávesy (nebo dokonce psal text) dostávalo přerušení od klávesnice přednost.

Nakonec jsme upravili zapojení tiskárny tak, že impuls přicházel na ten PIN paralelního portu, který umožňuje vyvolat přerušení IRQ. V případě že tiskárna poslala impuls a počítač prováděl jiné přerušení, počítač si příchod pulsu zapamatoval a v nejbližší možné chvíli provedl akci, kterou jsme měli nadefinovánu. Díky tomuto se ve vytištěném řádku nerozutíkával celý mikrořádek textu, ale vždy jen jeden bod byl o desetinu milimetru posunut vedle.

Pavel Tóth

Download software: Není možný, software se nezachoval

zpět na začátek stránky
o úroveň výše ] [ BT100 ] Dosm ] Elektronstop ] LapLink ] NoErase ] Vidtest ] WWW členů klubu ] Dárek pro PJ ]

linka
WEBovský počítadlo spočítalo, že tu bylo přístupů počitadlo od 20.srpna 2002
(c) 1999 - 2002 Elektron klub Most. Všechna práva vyzrazena
stránky vytvořili Pavel Tóth & Zdeněk Jelínek,
poslední úprava: 14. února 2010 09:13:23